Skip to content

67 Westervelt PlPassaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block1263
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL/2APTS
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage3,480
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
39%
Improvement Value:$209,000
61%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,125+3.0%
2024$13,718+6.5%
2023$12,882+0.8%
2022$12,782+1.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-003855-23

Defaulted
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1980