Skip to content

49-83 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1323
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/186U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage5.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,141,200
11%
Improvement Value:$9,501,600
89%
Total Assessment$10,642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$438,803+3.0%
2024$426,138+6.5%
2023$400,169+0.8%
2022$397,083+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952