Skip to content

128 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block1323
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,730
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
37%
Improvement Value:$188,400
63%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,270+3.0%
2024$11,916+6.5%
2023$11,190+0.8%
2022$11,103+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 166, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1950