Skip to content

38 Howe AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block2157
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
28%
Improvement Value:$160,600
72%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$5,756+3.5%
2006$5,560+4.1%
2005$5,340+1.4%
2004$5,267-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1030, Page 269

Property Sale

Sale
$12,869
DeedBook P151, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1910