Skip to content

36 Howe Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Nov 14, 2005

Property Information

Block2157
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
17%
Improvement Value:$155,000
83%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$5,713+3.5%
2006$5,519+4.1%
2005$5,301+1.4%
2004$5,228-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 224, Page 137

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook C140, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1910