Skip to content

39-47 Henry St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block2157
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/18U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
9%
Improvement Value:$879,200
91%
Total Assessment$970,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,993+3.0%
2024$38,839+6.5%
2023$36,472+0.8%
2022$36,191+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 278, Page 30