Skip to content

21 Martha PlPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block2167
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,110
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,700
23%
Improvement Value:$207,000
77%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037+3.0%
2024$10,719+6.5%
2023$10,066+0.8%
2022$9,988+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft3,110DeedBook 4707, Page 8

Property Sale

Sale
$190,700
DeedBook 466, Page 147

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 266, Page 188

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook U1341, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1910