Skip to content

11 Martha PlPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block2167
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,109
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
18%
Improvement Value:$280,900
82%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,183+3.0%
2024$13,774+33.9%
2023$10,284+0.8%
2022$10,204+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

DeedBook 2899, Page 152Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook A-127, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1910