Skip to content

13 Martha PlacePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block2167
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,357
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
35%
Improvement Value:$118,400
65%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,512+3.0%
2024$7,295+6.5%
2023$6,851+0.8%
2022$6,798-37.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft3,357DeedBook 4662, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1910