Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
371 Monroe St.Passaic, NJ 07055
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2025
Property Information
Block2167
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2SF/RET/3APTS
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage2,924
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$129,800
55%
Improvement Value:$104,500
45%
Total Assessment$234,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,660 | +3.0% |
| 2024 | $9,381 | +6.5% |
| 2023 | $8,810 | +0.8% |
| 2022 | $8,742 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.