Skip to content

356-358 Monroe StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block2172
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningC-R
Sq Footage2,832
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
19%
Improvement Value:$272,100
81%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,845+3.0%
2024$13,445+6.5%
2023$12,626+0.8%
2022$12,529+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 1252, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1900