Skip to content

119 Lincoln StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block3227
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,787
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
28%
Improvement Value:$190,800
72%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,856+3.0%
2024$10,543+6.5%
2023$9,900+0.8%
2022$9,824+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,787DeedBook 3959, Page 7

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2614, Page 74Recorded4/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900