Skip to content

172 Grove St.Passaic, NJ 07055

Built 2003

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block2172
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,512
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
16%
Improvement Value:$315,600
84%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,568+3.0%
2024$15,119+6.5%
2023$14,198+0.8%
2022$14,088+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,512DeedBook 1289, Page 96

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 699, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 496, Page 52