Skip to content

68 Kruger PlPassaic, NJ 07055

Built 2020

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block2195
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/BIG 2FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
4%
Improvement Value:$299,600
96%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,868+3.0%
2024$12,496+6.5%
2023$11,735+0.8%
2022$11,644+2433.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 2568, Page 246