Skip to content

268 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1901

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block2203
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
Description1M-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
87%
Improvement Value:$5,700
13%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,868+3.0%
2024$1,814+6.5%
2023$1,703+0.8%
2022$1,690+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 4854, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1901