Skip to content

159 Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 10, 1993

Property Information

Block3231
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,052
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
35%
Improvement Value:$270,800
65%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,106+3.0%
2024$16,613+6.5%
2023$15,600+8.0%
2022$14,450+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft4,052DeedBook 133, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1910