Skip to content

2 4 Temple PlPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 4, 2006

Property Information

Block3232
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,524
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
41%
Improvement Value:$156,300
59%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980+3.0%
2024$10,663+6.5%
2023$10,013+0.8%
2022$9,936+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 1285, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1940