Skip to content

261 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block3257
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5SF/2RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage5,560
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
50%
Improvement Value:$112,200
50%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+3.0%
2024$9,017+6.5%
2023$8,468+0.8%
2022$8,402+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2100, Page 81

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 256, Page 276

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook Q144, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1980