Skip to content

126 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block3265
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage4,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
33%
Improvement Value:$358,000
67%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,998+3.0%
2024$20,392+6.5%
2023$19,150+0.8%
2022$19,002+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft4,124DeedBook 3121, Page 69

Property Sale

Sale
$297,445

From:

To:

DeedBook 2569, Page 265Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 2464, Page 146Recorded5/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925