Skip to content

142 Van Houten Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block3265
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,114
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
31%
Improvement Value:$267,500
69%
Total Assessment$387,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,985+3.0%
2024$15,524+6.5%
2023$14,578+0.8%
2022$14,465+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,114DeedBook 3386, Page 119Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,114DeedBook 3386, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1925