Skip to content

122 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block3265
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,614
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
34%
Improvement Value:$277,200
66%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,317+3.0%
2024$16,817+6.5%
2023$15,792+0.8%
2022$15,670+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft3,614DeedBook 4244, Page 105

Property Sale

Sale
$604,000
Sq Ft3,614DeedBook 3782, Page 229Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 1652, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1900