Skip to content

132 Van Houten Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Jan 6, 2012

Property Information

Block3265
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/16U/APT
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,200
17%
Improvement Value:$1,558,800
83%
Total Assessment$1,885,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,719+3.0%
2024$75,475+6.5%
2023$70,876+0.8%
2022$70,329+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980