Skip to content

14 Mineral Spring AvPassaic, NJ 07055

Built 1972

Last Sale Date
Feb 9, 2005

Property Information

Block3281
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SS&B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,625
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
37%
Improvement Value:$180,000
63%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,751+3.0%
2024$11,411+6.5%
2023$10,716+0.8%
2022$10,633+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook I166, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1972