Skip to content

30 Mineral Sprg APassaic, NJ 07055

Built 1890

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Jul 2, 2008

Property Information

Block3281
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,475
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
46%
Improvement Value:$119,900
54%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231+3.0%
2024$8,965+6.5%
2023$8,419+0.8%
2022$8,354+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft1,475DeedBook 1636, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1890