Skip to content

391 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Church/Charitable

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 23, 1992

Property Information

Block3281
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,500
20%
Improvement Value:$790,000
80%
Total Assessment$984,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$24,698+61.5%
1996$15,294+14.9%
1995$13,311+12.9%
1994$11,785-31.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 130, Page 278