Skip to content

32-34 Tennyson PlPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block3298
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage2,822
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
33%
Improvement Value:$241,000
67%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+3.0%
2024$14,414+6.5%
2023$13,536+0.8%
2022$13,432+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook G162, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1940