Skip to content

397 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Feb 20, 2000

Property Information

Block3312
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,745
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,500
41%
Improvement Value:$230,800
59%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,216+3.0%
2024$15,748+6.5%
2023$14,788+0.8%
2022$14,674+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

To:

Sq Ft2,745DeedBook 165, Page 235

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook S131, Page 110

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook H-128, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1930