Skip to content

183 Garfield AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 17, 2014

Property Information

Block3312
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,483
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
39%
Improvement Value:$212,400
61%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,402+3.0%
2024$13,986+55.4%
2023$9,001+0.8%
2022$8,932+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,483DeedBook 2554, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1930