Skip to content

179 Garfield AvePassaic, NJ 07055

Built 1945

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3312
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,225
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
49%
Improvement Value:$191,300
51%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,215+3.0%
2024$14,769+6.6%
2023$13,854+0.8%
2022$13,745+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945