Skip to content

185 Garfield AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block3312
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,465
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
56%
Improvement Value:$127,400
44%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,056+3.0%
2024$11,708+9.0%
2023$10,744+0.8%
2022$10,659+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,465DeedBook 4444, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920