Skip to content

419-425 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$778,790
Last Sale Date
Mar 9, 2016

Property Information

Block3337
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,454
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,800
47%
Improvement Value:$351,200
53%
Total Assessment$664,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,377+3.0%
2024$26,587+17.1%
2023$22,707+0.8%
2022$22,532+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$778,790

To:

Sq Ft3,454DeedBook 2797, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1920