Skip to content

407 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 1993

Property Information

Block3337
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,656
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
59%
Improvement Value:$138,200
41%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,047+3.0%
2024$13,642+6.5%
2023$12,810+0.8%
2022$12,712+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925