Skip to content

441 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block3337
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,850
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,400
49%
Improvement Value:$176,900
51%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,195+3.0%
2024$13,786+6.5%
2023$12,946+0.8%
2022$12,846+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 1697, Page 209

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 1082, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1925