Skip to content

345 Dwas Line RdClifton, NJ 07012

Built 1948

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3337
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,116
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
45%
Improvement Value:$193,300
55%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,525+3.0%
2024$14,106+6.5%
2023$13,246+0.8%
2022$13,144+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948