Skip to content

35 Highland AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block4059
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,409
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
25%
Improvement Value:$197,800
75%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.0%
2024$10,535+6.5%
2023$9,893+0.8%
2022$9,816+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 484, Page 231

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 197, Page 261

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook E161, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1900