Skip to content

17-21 Barbour Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4059
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
30%
Improvement Value:$169,200
70%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+3.0%
2024$9,682+6.5%
2023$9,092+0.8%
2022$9,022+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900