Skip to content

86 President StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 24, 2000

Property Information

Block4060
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
24%
Improvement Value:$183,500
76%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,015+3.0%
2024$9,726+6.5%
2023$9,133+0.8%
2022$9,063+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 167, Page 269

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook E143, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1940