Skip to content

96-98 President StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Dec 27, 2000

Property Information

Block4060
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/12U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage6,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
6%
Improvement Value:$705,000
94%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,923+3.0%
2024$30,030+6.5%
2023$28,200+0.8%
2022$27,983+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

To:

Sq Ft6,510DeedBook 217, Page 57

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook L155, Page 237