Skip to content

115 President StPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 14, 2008

Property Information

Block4064
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/LOUNGE/4APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,600
20%
Improvement Value:$578,400
80%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,892+3.0%
2024$29,029+6.5%
2023$27,260+0.8%
2022$27,050+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 1563, Page 217

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 714, Page 201