Skip to content

56 Jackson St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block4094
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,490
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
20%
Improvement Value:$260,500
80%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,408+3.0%
2024$13,021+6.5%
2023$12,228+0.8%
2022$12,133+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,490DeedBook 655, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1900