Skip to content

281 Hope AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$593,500
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block4099
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
28%
Improvement Value:$183,300
72%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,497+3.0%
2024$10,194+6.5%
2023$9,573+0.8%
2022$9,499+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$593,500

To:

Sq Ft2,688DeedBook 4731, Page 238

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 2724, Page 92Recorded11/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900