Skip to content

197 Highland AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block4099
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,732
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$160,800
68%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722+3.0%
2024$9,441+6.5%
2023$8,866+0.8%
2022$8,798+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,732DeedBook 3698, Page 48

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 2987, Page 198Recorded1/30/2017

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 2114, Page 102

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1995, Page 211

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1374, Page 140

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 1161, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1900