Skip to content

131 Quincy StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block4122
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,572
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
26%
Improvement Value:$214,100
74%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,862+3.0%
2024$11,520+6.5%
2023$10,818+0.8%
2022$10,734+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 3902, Page 168Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook D148, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1920