Skip to content

100-102 Haledon AvePaterson, NJ 07522

Built 1903

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block108
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F O 1
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage4,374
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
19%
Improvement Value:$202,400
81%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,738+3.9%
2024$12,258-10.3%
2023$13,670+7.2%
2022$12,750+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,374DeedBook 4784, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$101,526
DeedBook F155, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1903