Skip to content

31 Hillman StPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block119
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
9%
Improvement Value:$162,800
91%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+3.9%
2024$8,791+9.5%
2023$8,025+7.2%
2022$7,486+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$298,700
Sq Ft2,415DeedBook 4544, Page 179Recorded6/23/2023

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook D801, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1887