Skip to content

64-66 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block1309
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
29%
Improvement Value:$71,000
71%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,095+3.9%
2024$4,903+9.5%
2023$4,476+7.2%
2022$4,175+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft1,022DeedBook 1131, Page 275