Skip to content

182-186 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block1606
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
40%
Improvement Value:$112,200
60%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+3.9%
2024$9,198+9.5%
2023$8,397+7.2%
2022$7,832+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 3048, Page 1

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook R140, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1950