Skip to content

600 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block2009
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F, LOT 4&5
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage861
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,435+3.9%
2024$10,041+9.5%
2023$9,167+7.2%
2022$8,550+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

DeedBook 3498, Page 41Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3443, Page 137Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook D412, Page 140