Skip to content

602-604 River StPaterson, NJ 07524

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block2009
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F, LOT 4&5
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage1,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,374+3.9%
2024$12,870+9.5%
2023$11,750+7.2%
2022$10,959+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

DeedBook 3480, Page 100Recorded12/31/2018

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook D412, Page 140