Skip to content

87 N 1st StPaterson, NJ 07522

Built 1873

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block207
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
21%
Improvement Value:$126,000
79%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+3.9%
2024$7,860+9.5%
2023$7,175+7.2%
2022$6,693+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,222DeedBook 3669, Page 62

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook D1893, Page 28

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook D1299, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1873